Σάββατο 17 Μαΐου 2014

Κυπελλούχος Αγγλίας η Άρσεναλ, 3-2 στην παράταση την Χαλ!

Μετά από έναν δραματικό τελικό, η Άρσεναλ εξιλεώθηκε καθώς "λύγισε" στην παράταση την Χαλ με 3-2 και κατέκτησε το Κύπελλο Αγγλίας για το 2014. Συναρπαστικός μέχρι το φινάλε ο τελικός του Γουέμπλεϊ, γεμάτος συγκινήσεις και την Χαλ να κλέβει τις εντυπώσεις.

Παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-0, η Άρσεναλ κατάφερε και ανέτρεψε την κατάσταση, ισοφάρισε και οδήγησε τον τελικό στην παράταση, όπου και νίκησε (στα σημεία από ότι φάνηκε) την αξιόμαχη Χαλ με 3-2 και κατέκτησε το F.A Cup για 11η φορά στην ιστορία της.

Ονειρικό ξεκίνημα για τους τίγρεις, που με τη συμπλήρωση τεσσάρων λεπτών στο παιχνίδι, κατάφεραν να αιφνιδιάσουν τους κανονιέρηδες με γκολ του Τσέστερ και τον Στιβ Μπρους να το πανηγυρίζει έξαλλα.

Η απίστευτη εκκίνηση της Χαλ είχε και συνέχεια, καθώς ο Ντέιβις στο 9' κάνει το 2-0 για τους τίγρεις και το γήπεδο παραληρεί!

Η Άρσεναλ καλούταν να συνέλθει από το σοκ του πρώτου δεκαλέπτου και στα αμέσως επόμενα λεπτά αύξησε την πίεσή της, με αποτέλεσμα στο 17' να μειώσει σε 2-1 με εκπληκτική εκτέλεση φάουλ του Καθόρλα. Ο Ισπανός έδωσε το έναυσμα για την ανατροπή ξεσηκώνοντας το κοινό και η Άρσεναλ έδειχνε σημάδια ζωής.

Αφότου μείωσε η ομάδα του Βενγκέρ, το παιχνίδι απέκτησε άγρια ομορφιά. Η μπάλα πήγαινε πάνω-κάτω με την Άρσεναλ να σφυροκοπεί τα καρέ του ΜακΓκρέγκορ, τα σκληρά μαρκαρίσματα να αυξάνονται, με τα νεύρα και τις εντάσεις να μην αργούν να εμφανιστούν. Ακριβώς το κλίμα που αρμόζει σε έναν τελικό κυπέλλου Αγγλίας!

Οι κανονιέρηδες συνέχισαν την πίεση αλλά η Χαλ είχε κλείσει καλά τους χώρους, ενώ οι τίγρεις άλλαζαν ψύχραιμα την μπάλα, έπαιζαν με τρομερό πάθος, ήταν αρκετά κινητικοί και άκρως επικίνδυνοι στις αντεπιθέσεις.

Το πρώτο μέρος βρίσκει την Χαλ να προηγείται με 2-1 και να είναι μόλις 45' από την κατάκτηση του κυπέλλου. Η κατοχή μετά από κάποιο σημείο ήταν συντριπτικά υπέρ της Άρσεναλ, η πίεσή της ήταν ασφυκτική αλλά η ομάδα του Μπρους άντεξε και πήγε στα αποδυτήρια με αυτό το σημαντικό (ψυχολογικό) αβαντάζ.

Στην επανάληψη, η Άρσεναλ μπήκε μέσα ξεκάθαρα για την ανατροπή, αφού πίεζε σε όλα τα μήκη και πλάτη του γηπέδου. Η Χαλ, από τη μεριά της, άντεχε στα μετόπισθεν αλλά δεν κλείστηκε πίσω, όπως θα περίμεναν πολλοί. Αντιθέτως, έψαξε χώρους και δημιούργησε ευκαιρίες για να καθαρίσει τη νίκη, αλλά η Άρσεναλ ήταν ξεκάθαρα αυτή που πίεζε για γκολ.

Και αυτή η ασφυκτική πίεση των κανονιέρηδων απέφερε καρπούς, όταν στο 71' ο Κοσιελνί, μετά από φάση διαρκείας, νίκησε τον ΜακΓκρέγκορ και έκανε το 2-2. Και ο τελικός πήρε φωτιά, με 20' να απομένουν για τη λήξη!

Λίγο έλειψε να γίνει η μεγάλη ανατροπή για την Άρσεναλ, αλλά ο Γκίμπς έχασε ανεπανάληπτη ευκαιρία από πλεονεκτική θέση για το 3-2 στο 79', ενώ τρία λεπτά αργότερα, ο ΜακΓκρέγκορ έδιωξε εντυπωσιακά το σουτ του Ζιρού. Η Άρσεναλ είχε κατασκηνώσει στα καρέ του Σκοτσέζου τερματοφύλακα και η άμυνα της Χαλ ακόμα άντεχε.

Τα τελευταία λεπτά ήταν δραματικά. Τα σκληρά μαρκαρίσματα συνεχίστηκαν και ο διαιτητής δεν χαρίστηκε σε κανέναν.
Άλλη μια σπουδαία ευκαιρία έχασε η Άρσεναλ με το σουτ του Σανόγκο να περνά ελάχιστα άουτ. Η πίεση των κανονιέρηδων ήταν αφόρητη, ενώ οι τίγρεις προσπαθούσαν να κερδίσουν ανάσες και λεπτά κρατώντας την μπάλα. Με το 2-2 να παραμένει ως τα 90', οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στην παράταση.

Οι σπουδαίες ευκαιρίες συνεχίστηκαν και στην παράταση για την Άρσεναλ, που δεν σταματούσε να απειλεί. Στο 93', η κεφαλιά του Ζιρού τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι του ΜακΓκρέγκορ, ενώ στη συνέχεια το σουτ του Ράμσεϊ κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.
Η αρχή της επανάληψης δεν επιφύλασσε κάποια έκπληξη. Ο τρελός ρυθμός συνεχίστηκε και οι δύο ομάδες έψαχναν το χρυσό γκολ, με 15' να απέμεναν. Η τύχη χαμογέλασε στην Άρσεναλ.

Μετά από ωραίο τακουνάκι του Ζιρού, ο Ράμσεϊ στο 109' δίνει την λύση για τους κανονιέρηδες και κάνει το 3-2 για την Άρσεναλ που είναι... αγκαλιά με την κούπα!
Το παιχνίδι όμως δεν είχε τελειώσει.

ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ ευκαιρία για το 3-3 έχασε ο Αλούκο, όταν στο 118' πέρασε και τον Φαμπιάνσκι (που είχε βγει πολύ έξω από την εστία του), πλασάρει από μακριά αλλά η μπάλα περνά βασανιστικά παράλληλα από την εστία της Άρσεναλ.

Κι έτσι, μετά από έναν ανεπανάληπτο τελικό, το σφύριγμα της λήξης βρίσκει θριαμβεύτρια και με ανατροπή μάλιστα την Άρσεναλ, η οποία είναι η κυπελλούχος Αγγλίας για το 2014!

Άρσεναλ - Χαλ 3-2 (Goals & Highlights)

Οι συνθέσεις

ΑΡΣΕΝΑΛ: Φαμπιάνσκι, Σανιά, Μέρτεζακερ, Κοσιελνί, Γκιμπς, Αρτέτα, Ράμσεϊ, Μεσούτ Εζίλ (106' Γουίλσιρ), Καθόρλα (106' Ροσίτσκι), Ποντόλσκι (61' Σανογκό), Ζιρού.

ΧΑΛ (5-4-1): ΜακΓκρέγκορ, Ελ Μοχαμαντί, Τσέστερ, Κέρτις Ντέιβις, Μπρους (66' ΜακΣέιν), Ροζένιορ (102' Τζορτζ Μπόιντ), Χάντλστοουν, Λίβερμορ, Κουίν (75' Αλούκο), Μάιλερ, Φράιατ.